Jak uskladnit pneumatiky mimo sezónu!

Pro zachování perfektního stavu zimních nebo letních pneumatik i mimo sezónu by jsme neměli podceňovat skladování pneumatik. Proto Vám následně budou sděleny užitečná doporuční v oblasti uskladnění pneu.

První krok by měl proběhnout již před demontáži Vašich pneumatik. Na pneumatikách by jste si měli označit, na jakém místě podvozku byly používány. Další sezónu této informace využijete, když prohodíte přední pneumatiky za zadní a obráceně, čímž vyrovnáte opotřebení pneu.

Po demontáži jak pneumatiku, tak vlastní kolo pečlivě omyjte a odstraňte hrubé nečistoty, a to i v případě dezénu pneumatiky, kdy jsou nejčastějším problémem kamínky zaklíněné v drážkách pneumatik. Po omytí pneumatik a kol je důležité důkladné vysušení, abychom zabránili vzniku koroze.

Skladování pneumatik je odlišné u pneu s ráfkem a bez ráfku. Pokud jsou pneu s ráfkem a pod tlakem mohu pneumatiky uložit jakkoliv. Nejvhodnějším způsobem je položit pneumatiky na sebe a občas překontrolovat tlak v pneu. Nejlepším místem pro uložení je sklep nebo garáž.

V případě pneumatik, které jsou odmontované z ráfků je poněkud více práce. Ideálním řešením uložení pneumatiky bez ráfku je poloha na stojato, kdy stačí pneu jednou pootočit. Druhou variantou jak skladovat samotné pneumatiky bez ráfků je v poloze na plocho, ovšem tato možnost se příliš nedoporučuje. V případě uložení na plocho je dobré pneumatiky jedenkrát za 3 nebo 4 měsíce přeskládat tak, aby spodní pneumatika byla nahoře. V případě, kdy pneumatiky nejsou pod tlakem hrozí reálné riziko deformace bočnic a následně k problémům při montáži takových to pneumatik.

K další újmě letních nebo zimních pneumatik mimo sezónu může dojít díky skladování pneu na špatném místě. Pneumatiky je potřeba uložit mimo dosah světla, nejlépe pak na chladném a tmavém místě, neboť pneumatika lépe snáší zimu, chlad a vlhko, než sluneční záření a teplo. Také čistota skladovacího prostoru je důležitá. V žádném případě by se uložené pneumatiky neměly válet po špinavé garáži plné mastného prachu a poblíž rozpouštědel (oleje, palivo….).

V případě, že postrádáte výše specifikované prostory pro uskladnění pneu, tak se nabízí možnost využití služeb některých pneuservisů, kde se dají za poplatek uložit samostatné pneumatiky i celá kola s ráfky. Výše poplatku se pohybuje mezi 700 a 1500 korunami za celý rok. V neposlední řadě je velkou výhodou této služby také to, že většina pneuservísů má pneumatiky uskladněny ve vhodných podmínkách pro to určených.